5 sposobów jak poradzić sobie z suchością pochwy
Suchość pochwy to problem, z którym boryka się wiele kobiet, szczególnie w okresie menopauzy. Może powodować dyskomfort, ból podczas stosunku i wpływać negatywnie na jakość życia seksualnego. Oto 5 sposobów, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem:
Lubrykanty
Używanie lubrykantów na bazie wody lub silikonu może znacząco złagodzić dyskomfort związany z suchością pochwy. Stosuje się je bezpośrednio przed stosunkiem i mogą być świetnym elementem gry wstępnej w postaci wzajemnego masażu. Lubrykanty są łatwo dostępne bez recepty. W sklepach z gadżetami erotycznymi, czy aptekach znajdziecie ich ogromny wybór. Najbardziej popularny jest K-Y – lubrykant na bazie wody, ale znajdziesz też preparaty na bazie silikonu jak np. BodyGliss, który pachnie płatkami róż i może być wykorzystany do masażu oraz jako lubrykant (jedyne z czym nie można go łączyć to zabawki silikonowe, ale można jak najbardziej używać lateksowych prezerwatyw).
Nawilżające kremy i globulki dopochwowe
Zawierają one składniki takie jak kwas hialuronowy, który zwiększa nawilżenie śluzówki pochwy. Stosuje się je regularnie, a nie przed stosunkiem. Dostępne są bez recepty i pomagają łagodzić dolegliwości związane z suchością. Mogą one przywrócić prawidłowe pH pochwy i złagodzić podrażnienia. Na rynku jest wiele opcji np. MucoVagin, czy Hialuintima.
Lokalna terapia estrogenowa
Suchość pochwy jest często spowodowana niedoborem estrogenów. Lekarz może przepisać Ci niskodawkowe kremy lub tabletki dopochwowe z estrogenem, które uzupełnią ten niedobór i przywrócą nawilżenie. Ze wszystkich hormonalnych opcji ta jest najbezpieczniejsza, bo działa lokalnie i tylko niewielka ilość hormonów przedostaje się do organizmu. Zatem jeżeli masz problemy atrofią pochwy, suchością, świądem i bólem, a żadne metody nie działają, to miejscowy estrogen może być wartą rozważenia opcją wsparcia. Oczywiście konieczna jest tu wizyta u lekarza i otrzymanie recepty.
Regularna aktywność seksualna
Aktywność seksulana wspomaga zdrowie naszych okolic intymnych poprzez stymulację produkcji śluzu i poprawę ukrwienia pochwy. Współżycie lub masturbacja są nie tylko zatem przyjmne i relaksujące, ale pomagają utrzymać zdrowie i elastyczność śluzówki pochwy. Jak widać nie warto rezygnować z tych doznań.
Dieta i jej wpływ na zdrowie intymne
Odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie wbrew pozorom. Powinna być bogata w fitoestrogeny, ale równie ważny jest błonnik. Zdrowa flora bakteryjna jelit wpływa także na florę bakteryjną pochwy, dlatego warto zadbać o probiotyki i prebiotyki w diecie. Nie stroń zatem od warzyw, pełnoziarnistych i fermentowanych produktów. Ważna jest też witamina E, która także wpływa na poprawę tkanek pochwy. Zwłaszcza ciekawe są badania z jej dopochwowym stosowaniem. Poza tym, unikanie palenia i alkoholu oraz picie dużej ilości wody to czynniki, które pośrednio wpływają na nawilżenie pochwy. Zdrowy styl życia pomaga złagodzić objawy menopauzy, w tym suchość pochwy.
Podsumowanie
Nie należy ignorować problemu suchości okolic intymnych, gdyż może on prowadzić do bolesności podczas stosunków, infekcji i ogólnego dyskomfortu w życiu codziennym. Dotyczy on nie tylko kobiet w okolicach menopauzy, ale zdarza się i po porodzie. Dzięki odpowiednim środkom i zdrowym nawykom, można skutecznie poradzić sobie z suchością pochwy i cieszyć się komfortem oraz satysfakcjonującym życiem seksualnym. Nie bój się rozmawiać o tym z ginekologiem, bo jest wiele opcji wsparcia.
FitoHarmony
FitoHarmony – naturalne wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy. Nasza innowacyjna formuła łączy moc trzech źródeł fitoestrogenów z kluczowymi witaminami i magnezem, oferując kompleksową pomoc w łagodzeniu uciążliwych objawów menopauzy. Wybierz FitoHarmony i zadbaj o swoje zdrowie, komfort i dobre samopoczucie podczas tego ważnego etapu życia.
Poniżej dalsze, szczegółowe informacje.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania.
Prezentowane informacje mają charakter ogólny i informacyjny. Nie są poradą medyczną dostosowaną do konkretnej osoby. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie procedur terapeutycznych, podawanych lekach i wykonywanych badaniach decyduje lekarz indywidualnie w porozumieniu z konkretną osobą – pacjentem. Skonsultuj ze swoim lekarzem stosowanie wszelkich konkretnych terapii, leków, diet itp. Ma to szczególne znaczenie jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe, nowotworowe, masz zdiagnozowane choroby genetyczne albo jesteś w ciąży.